Avrupa Birliği ve Türkiye; Türkiye'nin AB ile müzakere süreci doğrultusunda kamu ve sivil topluma yönelik olarak pek çok proje geliştirmiş ve geliştirmeye devam etmektedir. 

Bu projeler, genelde; AB üyelik sürecinde Türkiye'de kamu ve sivil toplumun etkinliğinin artırılması, AB konusunda diyaloğun geliştirilmesi, AB'nin Türkiye'de daha geniş kitlelere anlatılması ve Türkiye'nin Arupa'da daha etkin tanıtılması için geliştirilmiş projelerdir.

Türkiye; Avrupa Birliği üyeliğini hedefleyen ülkeler arasında AB desteğinin en büyük yararlanıcısıdır. AB'nin genişlemesi kademeli ve dikkatle yönetilen bir süreçtir ve yeni üyeler tüm AB gereklilikleri karşılandığında birliğe katılabilmektedir.

Ancak AB, sadece katılım gerekliliklerini belirlemez, aynı zamanda ülkeler üyelik için hazırlanırken onlara destek ve yardım da sağlar. AB mali yardımı, aday ülkeleri, birliğin kurallarına, politikalarına ve standartlarına daha yakın hale getirmekte ve böylece vatandaşları için daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamaktadır.AB-Türkiye Toplumsal Bilgilendirme

SAĞLIK KRİZİ'NİN AVRUPA BİRLİĞİNE ETKİSİ

Türkiye İletişim ve Medya Federasyonu Canlı Yayın Arşivi"Avrupa Birliği, özellikle son 10 yılda, eski sosyalist yapısını maalesef kaybetmek üzere! Bunu; farklı topluluklara karşı tutumlarından, ırkçı partilerin oy oranlar'nın yükselişinden, sosyal ve sağlık sektöründeki aşırı 'kapitalist' değişimlerden ve özellikle 'sağlık krizi' yaşadığımız şu günlerde AB üyesi ülkelerin 'mücadele' noktasında birbirlerini 'yalnız' bırakma noktasına gelmelerinden de görmek mümkün!"

Nisan 2020 - Fetih Coşkunsu

BİZ ARTIK GURBETÇİ DEĞİL, AVRUPALI TÜRKLERİZ

Belçika Gurbetçi Tv İnternet Televizyonu Canlı Yayın Arşivi"Sözlükten aktarılan 'gurbetçi' tarifine de bakacak olursak:

Avrupa'da doğup yetişen 3cü ve 4cü nesil Türk Toplumu olarak, bizler artık 'gurbetçi' değil; Avrupalı Türkleriz.
"

Mayıs 2020 - Fetih Coşkunsu

HER FİKİR, HER HAYAL BİR PROJEDİR ASLINDA

Fatsa Kültür Sarayı, Ordu Üniversitesi Arşivi"Kendinizi sadece bulunduğunuz üniversiteden veya
şehirden, mahalleden, hatta bulunduğunuz ülkeden
ibaret görmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.
Ufkunuzu, vizyonunuzu geniş tutun!
"

Kasım 2019 - Fetih Coşkunsu

TÜRKİYE VE AVRUPA TOPLUMU ÜZERİNE SOHBET

Kanal Fırat Canlı Yayın Arşivi"Türkiye ve Avrupa toplumu arasındaki önyargılar ancak,
Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Türkiye-Avrupa ziyaretleri kapsamında, yerli kurum ve kuruluşlarla çalışmayı gözetip halk düzeyinde projeler üretirlerse asgari bir noktaya düşürülebilir. Siyasetin gölgesinde 'önyargılar' kaçınılmazdır!

Kasım 2019 - Fetih Coşkunsu

TOPLUMDAN UZAK KALIRSAK YOK OLURUZ

Kanal Avrupa Canlı Yayın Arşivi"Avrupa Türk Sivil Toplum Kuruluşları olarak, evvela Avrupa'daki insanımızla, Avrupa'daki meselelerle ve Avrupa'daki topluluklarla ilgilenmemiz gerektiği apaçıktır. Aksi taktirde bugün poz oluruz, yarın toz oluruz!"

Nisan 2017 - Fetih Coşkunsu

GELİŞMEK İÇİN ÖZELEŞTİRİ GEREKİR

Kanal Avrupa Canlı Yayın Arşivi"Bir çok konuşmamda ısrarla vurgu yaptığım 'maneviyat' kelimesinden kastım; gönül muhabbeti ve gönlü fethetme noktasında yapılması gereken çalışmalardır. Hem bireysel, hem de toplum olarak gelişmek için, mutlaka sağlıklı bir özeleştiri gerekir."

Nisan 2017 - Fetih Coşkunsu

AVRUPA'DA GÖNÜLLERİN FETHİNE İHTİYAÇ VAR

Kanal Avrupa Canlı Yayın Arşivi"Bireyler ve toplum olarak herşeye ve herkese niçin siyasi bakmak zorundayız?! İşin aslına bakarsak; toplumu siyasetçiler kutuplaştırmıyor! Biz, toplum olarak kendi elimizle bu fırsatı siyaset arenasına sunuyoruz."

Nisan 2017 - Fetih Coşkunsu

AVRUPALI TÜRKLERE VİZYON SAHİBİ GENÇLER LAZIM

Sosyalmedya Canlı Yayın Arşivi


"Geleceğe ümidle bakmak için evvela kendimiz ümidli olmamız ve kendimizden ümidli olmamız gerekiyor. Dünya'nın güzel bir dünya olmasını istiyorsak ve çocuklarımıza güzel bir dünya bırakmak istiyorsak; evvela çocuklarımızın dünya'yı güzelleştirecek güzel bir İÇdünya'ya sahip olmaları gerekiyor.."


Mart 2017 - Fetih Coşkunsu

Konferans, Bilgilendirme Toplantıları, Üniversite Panelleri ve Tv Program davetleriniz için Fetih Bey İstanbul Ofisi'mizle ile irtibata geçebilirsiniz.

1987

TÜRKİYE
AB'ye tam üyelik
başvurusu yaptı

|

1993

TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ
Gümrük Birliği
müzakereleri başladı

|

1996

TÜRKİYE
"Avrupa Gümrük Birliği"ne
dahil edildi

|

1999

AVRUPA KONSEYİ
Türkiye'ye "Aday Ülke"
statüsü verdi

|

2001

TÜRKİYE-AVRUPA KONSEYİ
"AB-Türkiye Katılım Ortaklığı"
belirlendi

|

2005

TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ
AB'ye Katılım

müzakereleri başladı

|

2012

TÜRKİYE-AB KOMİSYONU
"Pozitif Gündem"

süreci başladı

|

2014

TÜRKİYE-AB KOMİSYONU
"Pozitif Gündem"

süreci kapandı

__

__

__

Türkiye'de AB Projesi