Avrupa-Türkiye  Staj İmkanları

Erasmus+ programı; 1980’lerin sonlarından beri var olan ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. İsmini 1466-1536 yılları arasında yaşamış, Rönesansın en önemli ustalarından Hollandalı hümanist, klasik edebiyat araştırmacısı ve filozof Desiderius Erasmus’tan almıştır.


Erasmus+ programı, lisans öğrencilerine yönelik yurtdışı eğitim ve staj imkanlarına ek olarak, master ve doktora seviyeleri ile öğretim üyeleri için de projeler içermektedir. 


Erasmus+ (Erasmus Plus), öğrencilere uluslararası bir eğitim olanağı sağlamak, Avrupa Birliği ülkeleri ile aday ülkeler arasındaki iş birliğini artırmak ve üniversiteler arası eğitimde kalitenin arttırılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunma amacıyla oluşturulmuştur. Akademik değişim ve gençlik değişim programlarının yanı sıra staj, iş ve spor alanında iş birliği projelerini de içerir.


Aynı zamanda ülkeler arası değişimler sayesinde, öğrencilerin yurtdışı deneyimi yaşamaları, farklı kültür ve yaşam tarzlarını tanıma ve öğrenme imkanı bulmaları sağlanır. Erasmus, öğrenciler ve öğretim elemanlarının araştırma projeleri, akademik müfredat geliştirme çalışmaları, eğitim ve finans giderlerini karşılayarak Avrupa’daki üniversiteler arasında hareketliliği artırır.Erasmus+ (Erasmus Plus) öğrenci değişim programı dahilinde Türkiye'den öğrenciler ancak iki türlü yurtdışına çıkabilirler:


  • Bir Avrupa üniversitesinde eğitim alarak

  • Avrupalı bir şirkette staj yaparakErasmus Plus programına başvurarak katılmaya hak kazanan öğrenciler anlaşmalı olan ülkeler ve üniversitelerden kendilerine uygun olanı seçerler. Bu aşamada öğrencinin Erasmus ile yapmak istediklerini sıralayarak karar vermesi gerekir. İyi bir eğitim almak, yabancı dilini geliştirmek, yeni yerler görmek ve kültürler tanımak bunlar arasında en belirginleridir.


Öğrenciler iki programa da sadece bir defaya mahsus olmak üzere katılabilirler.
Erasmus hibeleri öğrenci başına maksimum olarak 24 ay ile sınırlıdır. Yurtdışı eğitimini yurtdışı stajı ile birleştirmek de mümkündür.Firma, Kurum veya Kuruluşunuzun Erasmus+ Stajyer Kabulü kapsamında "Avrupa Birliği Proje Danışmanlığı" ve detayları için Fetih Bey İstanbul Ofisi ile irtibata geçiniz.

AB Erasmus Plus nedir ?